Vegetariánství - život bez masa

Někdo pojem vegetariánství, o kterém bude v tomto článku řeč, nemůže ani slyšet. Pro jiného vyjadřuje celý jeho životní styl a nedal by na něj dopustit. Vegetariánství má mnoho odpůrců, na straně druhé má však také příznivce. Jaké jsou jeho klady a zápory?

 

 

V naší republice přece jen vegetariánství nepatří mezi zcela běžné zvyky. Ten, kdo nejí maso, je stále tak trochu vnímán jako „odlišný" (jemně řečeno). Lidé, kteří se tedy rozhodnou, ať již z jakéhokoli důvodu, nekonzumovat maso, to v našich podmínkách nemají jednoduché. Jen těžko se s chutí nají v některých restauracích či hotelech.

Vegetariánství a jeho druhy

Jak se dá vegetariánství definovat? Jde o typ stravování, při němž je vyloučena konzumace masa a živočišných výrobků. Podrobnějším pohledem je možné odlišit čtyři druhy:

 • Ovo-lakto-vegetariánství: vyloučení konzumace masa i ryb, v jídelníčku jsou však zastoupena vejce, mléko a mléčné produkty
 • Lakto-vegetariánství: vyloučení masa, ryb i vajec, jsou konzumovány mléčné výrobky
 • Ovo-vegetariánství: povoluje vejce, vyloučeno je maso a mléčné výrobky
 • Veganství: vyloučení konzumace jakýchkoliv výrobků živočišného původu

Důvody vegetariánství

K vegetariánství mohou člověka vést jakési „morální" pohnutky, lítost nad zacházením se zvířaty a nad jejich utrpením, či náboženské přesvědčení. U někoho se může jednat o znak jakési celkové životní filozofie - odporu proti konzumnímu způsobu života, někdo si s sebou tento naučený styl výživy nese od rodičů.

Důvody však mohou být i čistě zdravotní. Pravdou je, že lidské trávicí ústrojí není k častému trávení masa uzpůsobeno. Časté pojídání masa zatěžuje náš organizmus, přetěžuje ledviny a může vést k některým onemocněním (hypertenze, vysoká hladina cholesterolu, onemocnění srdce). Souvislost byla prokázána např. mezi pojídáním masa a rakovinou tlustého střeva.

91511099.jpg

Klady a zápory

Nejběžnějším argumentem pro vysvětlení přínosu vegetariánského stravování patří to, že konzumace masa s sebou nese celou řadu zdravotních rizik. Opravdu, vysoké množství tuku přispívá k obezitě, civilizačním onemocněním a je zdrojem cholesterolu. Ovšem běžná konzumace zejména bílých druhů masa a ryb lidskému tělu prospívá.

Mnohdy však můžeme slyšet z úst odborníků, že konzumace masa je  pro lidský organizmus velmi důležitá. Maso je zdrojem plnohodnotných bílkovin a obsahuje esenciální aminokyseliny, které je nutné tělu dodávat.

Ideální tedy je zařadit kvalitní maso a mořské ryby do jídelníčku minimálně třikrát týdně. Maso by mělo být čerstvé a libové. Vše je však spíše otázkou vaší chuti a celkové životní filozofie.

 

Uvažovali jste někdy o vegetariánství? Jak často máte rádi maso a dokázali byste jej ze svého jídelníčku zcela vyřadit? Znáte někoho, kdo se takto stravuje? Jaké obtíže mu to v běžném životě přináší?

Vegetariánství - život bez masa patří do témat
 • Vegetariánství ano, veganství NE. Metea 18.09.2012 10:42:03

  Já mám trochu jiný problém. Nejím hovězí a vepřové maso, králíky, ovce, kachny... nic. Například ale krůtí maso, kuřecí maso nejčastěji jako steak (snad to není moc provokativní slovo tady :-)), lososa, pstruha, pangasia jím.
  Už jen s tím je problém.
  Jak je možné, že některé maso jím a jiné ne? Čistě v chuti. Z vepřového se mi doslova zvedá žaludek. Nemůžu ho ani cítit. Pokud mám maso vícekrát za týden, mám ho plné zuby. Takhle reaguje mé tělo.
  Nezajímám se o žádné kalorie, světový mír, přesvědčení ani extra zdravou výživu. Prostě jen poslouchám tělo - chci - nechci. Nemastím, nepolévám si nic tekutým máslem, vlastně jím jen margarín. Máslo ne... a proč? Není to žádné přesvědčení, nechutná mi to.

  A jak na to reaguje okolí?
  Nejčastěji otázkou - TY JSI VEGETARIÁN?? Odpovídám - ne. Jak jinak bych potom mohla jíst maso, požít pršut (omlouvám se, jestli to je někomu nepříjemné). Dále pak - KOUPIL JSEM PRO TEBE JITRNIČKY! Fuj.
  Možná tyto zkušenosti mě donutili uvědomit si, že vegetariánství neodsuzuji. Neodsuzuji ani veganství, ale popravdě řečeno veganství nerozumím. Živiny z masa ještě nějak nahradit lze (pilulky či jiné potraviny, obsahující aminokyseliny, bílkoviny a železo), ale veganství mi připadá hodně nepřirizené.

  • Re: Vegetariánství ano, veganství NE. El 06.05.2017 21:47:08

   Dobrý den, mám to velmi podobné, jen mi nevadí králík, naopak pangase a margarín nesnáším. Navíc jsem poměrně drobné tělesné konstituce, takže mě ke všemu lidé - dokonce i přátelé, považují za člověka s poruchou příjmu potravy. Od malička miluju zelenu a ovoce a vzhledem k tomu, že mám stále v kabelce pro první pomoc proti hladu mrkev, jablko, pomeranč nebo datle, myslí si, že ani nic jiného nejím.

 • ...... Jozo 17.08.2013 13:30:09

  Rád by som vedel kto začal takto oblbovať ludi.Ludia odjakživa jedli maso a nie obilniny.Sto nazorov na jest zeleninu a obilie ale viac za maso.Ludia potrebuju maso,nie sme zviknuty na jedla bez masa.

  • Re: ...... Denisa 18.11.2014 17:15:16

   Drahý Jožo,

   Já už žiji jako vitarian více než 10 let .A v mých 31 letech se cítím stále na 16.
   Jo a ještě Vás určitě potěší , že mé krevní testy jsou ukázkové a vůbec nic mi
   neschází. Tím nechci tvrdit , že je to vhodné pro každého.Každý sám za sebe musí vědět co mu sedí. Jen jsem musela reagovat na názor , že nejsme zvyknutý na jídla bez masa.Na všechno se dá zvyknout. Je to sice někdy dlouhý proces , ale jde to .Někdo nejí maso celý život a žije plnohodnotný život.

 • Jindřiška Hoštová 02.04.2014 18:46:31

  Dobrý den já doufám že vás můj příběh nenaštve protože jsem začala z úplně nesmyslného důvodu ale pro mě to hodně znamená. Začalo to nevinně začla jsem chodit na kroužek jízdy na koni a pak mi kamarádka řekla že kopyta všech kopytníků i koní se používají do Maggi. Od té doby mi vrtalo hlavou jestli mám nebo nemám být vegetarián ale stala jsem se jím a žiju jako vegetarián už 2 měsíce a jde mi to

 • byznys Michaela 12.08.2013 12:36:41

  Dobrý den,
  zabývám se obchodem a nyní hledám nové ambiciozní obchodníky, kteří mají touhu na sobě pracovat, vzdělávat se a to vše pro své vize, sny a cíle. Na zkušenostech nezáleží, stačí jen touha. Na základě zkušeností přijímám jen vegetariány a vegany. Kontaktní tel. 602 473 776

 • Hana 26.07.2013 10:42:07

  Živočišné a rostlinné bílkoviny jsou naprosto rovnocenné, to už dnes může vyvracet jenom blázen. Já nejím maso roky, ale také klecová vejce, sýry a mléko z krav velkochovů (zkrátka jen ekologického chovu) - předně z etických důvodů, pak také ze zdravotních a nakonec i environmentálních. Být veganem mi přijde dnes již zbytečné, když je možné koupit tato ekologická vejce a mléko, sýry...být vegetariánem je však velice přínosné pro mě i pro celou planetu.

 • Život bez masa novina 19.12.2010 19:56:07

  Tak jsem si přečetla vaše příspěvky, je fakt, že hodně lidí maso nejí z různých důvodů... já osobně ale miluju hlavně řízky a ty bych si nedokázala odepřít, proč vlastně... nemocná nejsem a maso se také má jíst..

  • NESMYSL!!! polineus 03.03.2013 19:54:37

   Já maso nejím z toho důvodu,že ho nemusím-prostě ho mé tělo nepotřebuje.Je pravda že mi nikdy moc nechutnalo(ale to je vedlejší důvod).Na bílkoviny máme soju.

   • Re: NESMYSL!!! Marian 21.03.2013 11:21:05

    Přesně tak souhlasím. Ja také maso nejím, protože to nepotřebuju. Navíc mi prostě jednu dobu přestalo nějak chutnat, nebo neměl jsem na něj pak už chut a nějak se to vyvynulo samo. Miluju ty bezmasé recepty. Mám svou oblíbenou vegetariánskou restauraci v Praze, kde vždy pak co si tam dám zkouším udělat i doma.

 • Linda 19.02.2013 12:35:26

  Ahoj, taky jsem vegetariánka. Mě maso prostě nějak nechutná. Ale chtěla jsem se zeptat jestli nemáte nějakou oblíbenou vegetariánskou restauraci v Praze? :-)
  Přestěhovali jsme se, tak hledám nové tipy, kam zajít na jídlo.

 • vegetariánství minu 15.04.2010 11:38:41

  Dobrý den,
  já jsem se vegetariánkou stala pouze z etických důvodů. Odmítám jakoukoliv krutost a zabíjení lidí i zvířat. Radikálně nesouhlasím s rozdělením zvířat na "hospodářská" a "domácí", z hromadného vybíjení zvířat na jatkách je mi špatně. Kupované vajíčko od slepic chovaných v klecích bych si v životě nekoupila.
  Ano, vegetariánství je vlastně mou životní filozofií.

  Bohužel jsem v širokém okolí jediná "nemasožroutka" (jsem totiž vesnická holka z Moravy :D), tudíž to nemám moc lehké. Hlavně ze začátku jsem měla problémy s pochopením, hlavně v rodině. Teď už mé rozhodnutí sice začali respektovat, přesto ale občas musím poslouchat různé narážky a otázky typu: "Nedáš si kousek masa?" taky nejsou výjimkou. Všem začínajícím vegetariánům doporučuji, aby si tyhle posměšné řeči a teze o tom, jak skončíte s podlomeným zdravím, nebrali k srdci. A hlavně se s nimi nehádat :D ...

  Pokud můžu doporučit nějakou knihu, tak určitě tuto:http://www.vegetarian.cz/liter atura/foto/pruvodce.gif (Průvodce začínajícího vegetariána).

  Pevné zdravím všem! :)

  • Re: vegetariánství BARDE 30.09.2012 23:19:39

   http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=iss-nAcq_mo

  • Re: vegetariánství Lucia 29.02.2012 10:09:38

   Dobrý deň,

   tak to Vás chápem. ja sa stále stretávam s týmito narážkami a ak nereagujem, tak sa dozviem, že som strašne nervozna:-))) krásny paradox. Chce to hlavne hodne síly a prijímať i masožravcov, ktorí sú utoční ako krásne ľudské bytosti...držím nám palce.

 • ,,Celkové myšlení a strava bez masa´´ 103.10rozehnal 24.02.2012 23:47:28

  Dobrý večer,

  Ovo-lakto-vegetarián- momentálně bych se zařadil asi sem.

  Slovo dnes maso z obchodních řetězců není maso je to jen název nekvality.

  Já jsem celý život měl na stole maso, maso a zase maso. Zhnusilo se mi.
  Je mi 23 let, postupem času jsem se zamyslel.

  Proč by kvůli mě měli umírat zvířata, abych je mohl jíst, když maso vůbec nepotřebuji.

  Maso nejím cca přes měsíc ani ryby. Jsem od malička závislý na mlečných výrobcích. Omezil jsem to, ale jen občas vajíčka domácí z naší zahrady jiné ne, mléko jedině od bio pěstitelů, které osobně znám, no a ještě bojuji občas s jogurty, sýry, pomázankami apod. mlečné produkty.

  Postupem času chci vše odbourat úplně na Vegetariánství.

  K tomu všemu mě přimělo jak zamyšlení, které jsem psal víš nebudou umírat zvířata kvůli mě, také víra v Boha a myšlenka dožít se většího vitálního věku.

  Chtěl jsem se zeptat prosím Vás. Stravu mám takovou vrtkavou popravdě. Zeleniny a ovoce je přísun jak kdy. Strašně moc řeším totiž potraviny závadnost na lidský organismus. Dnes jsem si chtěl třeba vzít jablko, ale vím, že je to hnusné z řetězců uměle vyhoněné s 16-25 chemickými postřiky za rok, tak jsem ho nejedl. Už mám bio farmu poblíž na kterou se pojedu podívat.
  Jím těstoviny se zeleninou, rýži, sóju, brokolice, tofu, fazole, čočku, málo ořechy. Samozřejmě vše různě upravené. Občas si dám tmavé pečivo, ale i nezdravý bílý chléb aj. Vím nic nejde uspěchat hned vše chce svůj čas. Mám dobré odborníky kolem sebe, tak si nechám poradit jak s jídelníčkem.

  Mám jíst něčeho více, abych se vyvaroval něčemu fatálnímu v mém zdraví?

  Je někdo poblíž Vrbna pod Pradědem (Moravskoslezský kraj, Bruntál, Krnov, Opava...)

  Předem moc děkuji za reakce i za poučný článek s diskuzí.

  S pozdravem krásným dnů plných pohody a štěstí Rozehnal Lukáš.

 • Vegetarián Petr 25.01.2010 15:26:11

  Vegetariánem jsem asi 15 let. Z důvodů etických i zdravotních ( při tomto stylu stravy se cítím lépe). Jsem veterinář, mám tedy biologické vzdělání a než jsem se stal vegetariánem, prozkoumal jsem tento styl stravování z mnoha aspektů, zajímal jsem se jak o argumenty zastánců, tak o argumenty odpůrců a výsledkem bylo mé rozhodnutí a vnitřní přesvědčení, že vegetariánství je pro mne správná volba. Manželka a děti přitom vegetariány nejsou. Nejen pro vegetariánství, ale i pro normální stravování platí, že má svá určitá pravidla a zákonitosti , pokud jsou tato porušována dochází ke zdravotním problémům. Pokud budu jíst jen bílé pečivo a sladkosti budu také vegetarián, ale určitě ne zdravý. V případě že není člověk veganem, není problém vybrat si z jídelníčku v kterékoli restauraci ( pravda někdy jen v oddílu přílohy a saláty). Zájemcům i odpůrcům tohoto stravovacího stylu doporučuji knihu "Vychutnej život " od lékaře J.D. Rogera Pamplona vydanou nakl. Advent- Orion v roce 1995.

  • Re: Vegetarián Petr 01.03.2010 11:52:27

   Dobrý den, jsme celá rodina vegetariáni. Máme též kocoura vegetariána, krmíme jej granulemi AmiCat. Hledáme veterináře vegetariána, který by pro tento typ stravování koček měl pochopení. Nejste z Prahy? Nebo neznáte nějakého kolegu veterináře vegetariána v Praze.
   Děkuji mnohokrát za odpověď.
   Petr R.

   • Re: Re: Vegetarián Divoženka 19.02.2012 20:54:21

    jak dlouho kocour nejí maso? vždyť kočka je vyloženě masožravec, já jsem vegetariánka. kocoura mám a nikdy bych nedovolila, aby jedl výhradně rostlinnou stravu. vy jste blázen, chudák kočka. pes může přežívat na rostlinné stravě, ale kočka to prostě dlouhodobě nedá !

 • Veget vs maso Míra 27.01.2010 14:34:51

  Přítelkyně taky jednu dobu nejedla maso. Byla bledá, malátná, každou chvíli se cítila špatně byla taková bez šťávy bez energie ... asi po roce vegetariánství jsem to už nevydržel a donutil, aby maso začala jíst a vše se velmy rychle zlepšilo od té doby maso jí.

  • Re: Veget vs maso Tom 15.02.2012 13:43:12

   Není to jenom o tom nejíst maso, ale jíst spoustu pestré a vyvážené stravy.

  • Re: Veget vs maso Eva 23.10.2011 21:58:55

   Já jsem vegetariánka 4 roky, můj přítel 26 let. Žádný problém. Máme v okruhu přátel i výkonné sportovce- běžce, cyklisty vegetariány. Též bez problémů.

  • Re: Veget vs maso vegetariánka 04.05.2010 12:21:04

   to jsi teda "hrdina". Z tebe musí mít masné kartely radost. Spíš jsi měl své přítelkyni poskytnout dostatek prostředků na nakupování vhodných vegetariánských produktů. Jenže, a to je evidentní, ty jsi s jejím stylem stravování nesouhlasil, tak si jí nepodpořil v nákupu vhodných potravin pro vegetariány ani morálně a ani finančně. proto tvá přítelkyně chřadla. Tak to je můj názor.

 • Sisi 07.02.2012 17:23:00

  Ahoj! Je mi 12 a maso nejím už od malička, ale všichni z rodiny maso jí. Trénuji několik hodin denně a to že maso nejím je na mě celkem znát. Jsem často unavená, ale nedokážu začít jíst maso.

 • Co vám říká život bez masa? jkrej 16.12.2010 16:06:25

  Nejsem vegetariánka, ale mohu se obejít i bez masa. Záleží na tom, jestli je jídlo dobře a zdravě upraveno. Každý kdo se stane vegetariánem má určitě své důvody.

 • vegetarian Lucasinka 23.06.2010 18:20:15

  Jsem lakto-ovo vegetarianka uz tri roky, ale proc, to netusim :) Po operaci slepeho streva se mi z neznameho duvodu zblaznili chutove bunky :) Vubec mi to nevadi, spis naopak - jsem za to velice vdecna, protoze se citim mnohem lepe, mam bohaty jidelnicek, objevila jsem spoustu novych potravin a muj krevni obraz je od te doby ukazkovy. Muj pritel vegetarian neni, ale ji pouze ryby a kureci maso. Muj styl mu vyhovuje a kdyz si obcas ma vybrat mezi masem a mym jidlem, sahne po tom mem. I on se pry citi lepe a hlavne je rad, ze zijeme zdraveji, protoze jsem se naucila vice divat na slozeni toho, co jim. Stalo se to i nutnosti, protoze jsem jednou byla neprijemne prekvapena napr. jednim bilym jogurtem, ktery mel ve slozeni hovezi zelatinu....

 • Maso Nikola 29.01.2010 12:18:21

  Dobrý den, maso nejím asi deset let..Po tom co mě jako dítě přivedli na zabíjačku prasete...Po absolvování zemědělské školy jsem si potvrdila , že moje rozhodnutí bylo správné. Mohla bych vyprávět zážitky se ,,soucitnými,, zemědělci, kteří si svoji zlost a neúspěchy vybíjeli na zvířatech..
  Nikdy jsem neměla zdravotní problémy a jako vegetarián jsem tři roky po sobě vyhrála přebor kraje vysočina v dálce a výšce..
  Osobně si myslím, že pokud při vegetariánské stravě měl někdo zdravotní problémy, bylo to tím , že pouze vynechal maso a nijak ho nenahradil ..

 • Cítím se skvěle Terča Č. 27.01.2010 15:43:27

  Jsem také již několik let vegetariánka, nepožírám mrtvá zvířátka a cítím se naprosto skvěle fyzicky i psychicky. Spoustu lidí si zřejmě myslí, že vegetariáni asi hladoví. Opak je pravdou. Mám velice pestrý jídelníček a hladem rozhodně netrpím. Musím se přiznat, že rodičů s dětmi, kteří víkend co víkend tráví ve fastfoodech typu KFC a podobných a cpou se přemaštěnými a přesolenými hamburgery a hranolkami je mi líto. Tyto děti většinou naopak nejsou zvyklé jíst čerstvou zeleninu a ovoce a i když jsou obézní, tak co do vitamínů a minerálů bývají výrazně podvyživené. Nad tím by se měli odpůrci vegetariánství zamyslet. Přeji všem pěkný den :-)

 • Lepší život bez masa Kaila 26.01.2010 14:53:47

  I já se ráda zařadím k těm,kteří nejedí maso.téměř 21 let mé útroby nepříjímají jakékoliv mrtvolky ze zvířecí říše.Během prvního těhotenství jsem přešla na veganství a nyní 5.rokem žiji pouze vegansky.Porodila jsem šťastně a naprosto bezproblémově i druhé děcko-které splňuje veškeré váhové i vývojové limity.Nikde se s tím pouze ze zkušenosti bohužel moc pochlubit nemohu a jedinou vážnou překážkou jsou zařízení pro děti-školky,a tak se těším,až naše mentalita dozraje,jako u našich západních sousedů a nebudou na jídelníček bez živočiš.produktů pohlížet,jako na zvěrstvo a kdo ví co.Všem,kteří setrvali a nebo se chystají tento krok učinit v nejezení živočiš.produktů---držím palce.Nenechte se ničím a nikým zastrašit.-sama jsem v pubertě začala a mám 2 zdravé děti......,co chtít víc....,ten pocit,že někomu neubližuji......stojí za to!!!

 • vegetarián Jitka 25.01.2010 19:11:48

  Dobrý den,
  je mi 33 a maso nejím 17 let, nemám zdravotní problémy, chodím na pravidelné krevní testy a vše je v pořádku. Jen v těhotenství jsem zařadila občas alespoň bílé maso. Myslím, že jsme každý jiný typ a někdo problém mít může a jiný ne, asi tak jako se někdo dobře opaluje a jiný na sluníčku nevydrží ani minutu. Já bych například nevydržela bez ovoce, zeleniny, mléčných výrobků a sladkého :-) Největší problémy s tím má občas okolí, ale o tom vědí vegetariáni své že?

 • :) Hanička 25.01.2010 15:02:09

  Vegetarián jsem už asi dva a půl roku, ale maso jsem nikdy moc nejedla, jen ryby. A vyhovuje mi to. Jím hlavně zeleninu, luštěniny a teď hodně indickou kuchyni.

 • Co vám říká život bez masa? Marie 25.01.2010 12:14:34

  Dobrý den. Přibližně od svých 17. až do 20 let jsem byla přísná vegetariánka, a to hlavně z lítosti nad zacházením se zvířaty. Asi tak od 19 let se začaly dostavovat komplikace: únava, malátnost, špatné soustředění ve škole, oslabené nervy. Vyústilo to onemocněním štítné žlázy ve svých 20 letech. Od 20 let opět maso jím. Nepřejídám se jím, do svého jídelníčku zahrnuji zeleninu v čerstvím stavu, luštěniny, obilniny, mléčné výrobky. Z masa přeferuji bílé maso a ryby, občas libové vepřové a hovězí. Každopádně se snažím stravovat tak, aby v mém jídelníčku bylo obsaženo vše důležité pro zdravý organismus a vitalitu. Dnes je mi 30 let a jakékoliv předešlé komplikace jsou minulostí. Jedna "věc" přesto přetrvala - dodnes se ještě trochu potýkám s alergiemi, kterými jsem do svého vegetariánství netrpěla. Můžu ale říct, že už jimi dnes tolik netrpím. Nechci nikoho od vegetariánství odradit. Myslím si, že párkrát do roka nikomu neuškodí očistná kůra. Je také pravda, že každý člověk může na vegetariánství reagovat jinak než já. Každopádně všem přeji "zlatou střední cestu" a používání zdravého lidského rozumu. Zdraví Marie z Prahy

  • Re: Co vám říká život bez masa? Veronika 25.01.2010 14:50:11

   Dobrý den, rozumím Vašim pohnutkám, a považuji za soucitné, že jste se se čtenáři podělila o svoji zkušenost, nebo se je tak rozhodla upozornit na monžná rizika, domnívám se však, že na příchodu zdravotních neduhů se většinou podílí více faktorů, které ve své kombinaci přinášejí zátěz pro organismus. Navíc každý člověk je jedinečný. Mám však tu zkušenost, že kdo se stravuje vegetariánsky, nestravuje se nutně také zdravě. Záleží na celkovém sestavení jídelníčku. Je vědecky podloženo, že živočišné bílkoviny nejsou pro lidský organismus nezbytné, zejména dostane-li se mu bílkovin rostlinného původu. A také, doporučuji odbornou literaturu, organismus pracuje při tvorbě bílkovin následovně - sestavuje ty bílkoviny, které potřebuje z aminokyselin, z nichž většinu si je tělo schopno samo vyprodukovat. Tedy sníme-li maso nebo jinou "hotovou bílkovinu", tělo ji musí nejdříve rozštěpit na aminokyseliny, aby ji tepve následně mohlo sestavit v jemu potřebnou a přijatelnou bílkovinu, z níž buduje své tkáně. A protože proces trávení běžně spaluje opravdu velké množství energie, srovnatelné se zátěžovým sportem, vede především konzumace bílkovin v kombinaci se škroby v jednom jídle postupem času k celkové únavě organismu, který pozbývá schopnosti samoočisty, detoxikace, z důvodu nedostatku energie k ní potřebné.(dále probl.respktování přirozených cyklů organizmu - viz detoxikační fáze - které se střídají v průběhu jediného dne) Tomu lze předejít, zařadíme-li do jídelníčku nadpoloviční množství čerstvé zeleniny a ovoce (to však musí být konzumováno samostatně, jinak se vytvářejí v těle kyseliny..)Porucha štítné žlázy může také vzniknout z mnoha příčin, mezi něž patří právě nevhodné hospodaření s cukry, škroby. (pozn. problematika glykemického indexu). 7 let se stravuji vegetariánsky (pravda, že ne vegansky) a těším se výbornému zdraví).


Vegetariáni a vegani patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Vegetariáni a vegani

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku