zdroj: Shutterstock.com
Duševní zdraví a psychologie

Předvánoční psychohygiena: zastavte se, zamyslete se a nepodléhejte marketingu

Veronika Tůmová
12.12.2023

Vánoce se nezadržitelně blíží, mnozí teprve začínají s nakupováním dárků, peče se cukroví, plánují se rozlučkové vánoční akce a návštěvy rodiny. Tím vším se umocňuje vzrůstající stres a pomalu nezbývá čas ani na jedno rychlé zastavení u stánku se svařákem, natož pak na trochu toho rozjímání a načerpání duševní pohody.

Přesto si každý rok se zjevnou urputností opakujeme, že je to právě ta duševní pohoda a klid, do nichž bychom se o Vánocích měli ponořit. Proč se nám to většinou nedaří a jak nepodléhat frustraci z nestíhání?

Vánoce jako nejnáročnější období roku – proč?

Přestože Vánoce prožíváme v rodinném kruhu, a tudíž v přítomnosti nám nejbližších lidí, jejichž předsudků a názorů bychom se neměli bát, vánoční přípravy tomu neodpovídají. Chystáme se na ně obvykle s odhodláním nezklamat, zazářit, stihnout a splnit, tedy s předpokladem do posledního puntíku naplnit společenskou konvenci. S Vánocemi očekáváme dokonalý prožitek, k čemuž nás vybízejí i média a všudypřítomné reklamy na dokonalou rodinu pod dokonalým vánočním stromem sahajícím až do stropu. Nikdo nás nevybízí k zastavení, k zamyšlení, k odolnosti proti komerčnímu pojetí Vánoc. A tak odoláváme velmi těžce. Do toho je tu samozřejmě běžný režim rodiny, školy a zaměstnání, kde se před koncem roku obvykle jeden nezastaví.

Sílící společenský tlak a vliv marketingu

Ve zbytku volného času pak zkuste obvolat babičku, tchyni a partnerovy rozhádané příbuzné, a pokuste se najít společné datum pro sváteční návštěvu s přespáním. Nezapomeňte přitom, že dědeček smí jen bezlepkové cukroví a děti nejedí kapra, ten však podle babičky nesmí na stole chybět, to by přece nebyly Vánoce. Za vším je tak mimo jiné nejčastěji očekávání druhých a velký společenský tlak, bezesporu ovlivněný marketingovou iluzí o šťastných a dokonalých rodinných Vánocích.

Pojem psychohygiena, co do ní patří a proč ji na konci roku nepodceňovat

Slovo psychohygiena může znít jako nezvyklé spojení, ale vysvětlení je snadné. Jak známo a v dnešní době často a důrazně prosazováno, i naše psychická stránka potřebuje péči a očistu. Mezi základní otázky psychohygieny můžeme zařadit sebepoznání, pozitivní myšlení, zdravou životosprávu, aktivní pohyb, kvalitní spánek, umění relaxace a v neposlední řadě také organizaci času. Své osobní psychohygieně, tedy duševnímu ozdravení, pomůžeme i schopností odmítání nepřiměřených požadavků a vnímání negativních emocí. V nastávajícím adventním období je proto dobré si připomenout, co vlastně Vánoce oslavují, a neřídit se pravidlem, že teprve po pořádném předvánočním shonu a přípravách, které dopadnou na jedničku, si zasloužíme odpočinek. Vlivem stresu budete navíc náchylnější k virózám a podobným neduhům, tak proč to riskovat?

Jak si zjednodušit přípravy na advent?

Sobě i svým nejbližším chceme pochopitelně přichystat krásné a kouzelné Vánoce. Za tím však stojí nemalé přípravy. Zkusme se tedy včas přichystat i ně. Poprat se s neurčitými přáními druhých, nakoupit a zabalit dárky, napéct a navařit, sezvat návštěvy, bezchybně uklidit. Pokud je tohle váš neměnný standard, pak alespoň zapojte i ostatní členy rodiny a nenechte všechno na svých bedrech. I jeden úkol pro každého vám to hodně usnadní. Pokud jde o dárky, dobrým tipem je seznam, kterým se budete při nákupech řídit. S nakupováním začínejte klidně dřív, vánoční nabídka často plní regály obchodů už v říjnu. Využívejte také nákupy přes internet, mohou vám ušetřit hodně času a starostí. Úklid řešte průběžně, nemá smysl vše strhnout najednou. Promyslete také, zda je opravdu nutných dvacet druhů cukroví. Napište si, co děláte každoročně a co nakonec nebývá potřeba, vyhazuje se nebo nikdo neocení, a směle škrtejte. Zamyslete se, jestli by nebylo lepší zajít ke kadeřníkovi, nebo jestli vám zbývá čas na předvánoční posezení s kolegyní. Najděte si čas a po práci zajděte nasát atmosféru na nejbližší trhy. Udělejte si radost maličkostí.

Pohyb, spánek a drobné radosti

Mezi pečením a balením dárků vyrazte občas ven na procházku, ta vám vyčistí hlavu a tělu prospěje. Jindy vezměte děti nebo kamarádku a běžte si třeba zabruslit. K pečení cukroví si udělejte dobrý grog nebo domácí svařák, pusťte si hudbu nebo oblíbený film. Myslete na zdravější jídelníček a neponocujte, dopřejte si dostatek kvalitního spánku. Dělejte si radost, ať už vás potěší drobný suvenýr z vánočního trhu nebo návštěva kurzu na výrobu adventních věnců. Buďte i s příchodem zimy aktivní, rozvíjejte tvůrčího ducha a držte se lidí s nakažlivou dobrou náladou. Zkrátka a dobře, užijte si advent!

Zdroj: bozpinfo.cz

Autor: Veronika Tůmová

Je vaše dítě umělec? Máme 5 tipů na kreativní hračky, které rozvíjí talent
Materiály pro pečení vánočního cukroví: v čem vítězí silikon a jak si stojí pečicí papír?

Další články